PREVENCE

Roční preventivní prohlídky u psů – kdy a proč jsou důležité?

Stejně jako u lidí, i u psů může pravidelná preventivní prohlídka odhalit zdravotní problémy dříve, než se projeví navenek.Správné načasování a rozsah vyšetření závisí na věku a plemeni psa.

Do 1 roku (štěně)

  • Prioritou je vakcinační plán, odčervení, růst, výživa a socializace.
  • Rozsáhlá laboratorní vyšetření nejsou obvykle nutná, pokud nejsou zdravotní obtíže.

1–6 let (dospělý pes)

  • Doporučujeme 1× ročně běžnou preventivní kontrolu:

    • klinické vyšetření,
    • kontrola hmotnosti,
    • zuby, kůže, uši, pohybový aparát.
  • U rizikových plemen doporučujeme i základní laboratorní screening (např. štítná žláza, játra, srdce).

Od 7 let (senior)

  • V tomto věku doporučujeme rozšířenou preventivní prohlídku alespoň 1× ročně, u některých plemen dokonce každých 6 měsíců.

    Může zahrnovat:

    • krevní obraz a biochemii (ledviny, játra, glukóza atd.)
    • rozbor moči
    • měření krevního tlaku
    • RTG nebo ultrazvuk (dle potřeby)
    • EKG nebo echo srdce (u predisponovaných plemen)

Shrnutí doporučení:

Věk psaZákladní prohlídkaRozšířený screening
Do 1 rokuano (běžná kontrola + očkování)ne
1–6 letano, 1× ročnědle potřeby a plemene
7+ letano, 1× ročně (někdy 2×)ano – doporučeno

Nezapomeňte: Prevence je vždy levnější a bezpečnější než léčba! Objednejte svého psa na preventivní prohlídku – zachytíme potíže dřív, než se stanou problémem.

Tým Veterinární ordinace Slavičín

img_2846.jpg

Vstupní prohlídky zvířat

U každého nového pacienta je provedeno důkladné klinické vyšetření a pacientovi založíme elektronickou zdravotní kartu, do které je proveden záznam při každé další návštěvě.

dsc_2745.jpg

Odčervení

Pravidelné odčervování hraje důležitou roli v životě zvířete. Rizikové jsou i nejmladší věkové skupiny, kdy štěňata po prvním sání mateřského mléka od neodčervené feny jsou schopna se nakazit vnitřními parazity, jako jsou škrkavky a tasemnice.

dsc_2734.jpg

Čipování zvířat a vystavování pasů

Provádíme značení zvířat aplikací mikročipu. Tento je zaveden podkožně a zvíře je tak možné jednoduše identifikovat. Na přání majitele můžeme vystavit tzv. europas zvířete, který je nezbytný pro přeshraniční cestování v rámci zemí EU. Následně provádíme registraci Europasu zvířete v registru KVL. 

05_veterina_29.jpg

Vyšetření krve

Pro přesnější a rychlejší diagnostiku jsme rozšířili vybavení naší ordinace o 2 analyzátory krve - biochemický analyzátor FUJI a hematologický analyzátor EXIGO. Díky těmto analyzátorům jsme schopni mít kompletní vyšetření krve pacienta do 15ti minut po odebrání vzorku přímo v naší ordinaci.

img_3377.jpg

Antiparazitální přípravky

Pro ochranu Vašich zvířátek, ale i samotných majitelů a jejich rodin, je nezbytné pravidelně používat antiparazitální přípravky jak proti endoparazitům, tak také ektoparazitům. 

veterina_35-1-1.jpg

Zubní plak a zubní kámen

Příčiny Zubní plak je prokazatelně nejvýznamnějším faktorem vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Je to měkká nažloutlá do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech. Zubní plak tvoří mikroorganismy, kterých se vyskytuje v ...

dkk.png

RTG vyšetření DKK a DLK

DKK neboli dysplazie kyčelních kloubů je vývojové onemocnění pohybového aparátu. DLK je stejně jako DKK vývojové onemocnění loketního kloubu.